ورق های فولادی خام نورد سرد

ورق های فولادی
خام نورد سرد

ورق های فولادی کربن متوسط و پرکربن می باشد که بصورت سرد نورد شده و توسط کوره های حرارتی نرم و آنیل می شود که دارای سطحی صاف و صیقلی بوده و قابل کشش و انعطاف می باشد و قابلیت سخت شدن تا حدود 550 ویکرز هم داراست.

Grade: CK10-CK22-CK30-CK35-CK45-CK55-CK60-CK67-CK75-CK85-CK101-CRV(51CRV4)-42crmo4-SCM435M

ویژگی ها


سختی: نهایت 200 ویکرز

Hardness: 200 HV max


ضخامت: از 0.1 تا 6 میلیمتر

Thickness: 0.1 mm min to 6 mm max


عرض: از 5 میلیمتر تا 1245 میلیمتر

Width: 5 mm min to 1245 max


طول برش: نهایت 6متر طول

Cut to Length: Up to 6000 mm


کیفیت سطح: براق

Surface Finish: Bright, Bright Dull


وزن کویل: بنا به سفارش مشتری

Coil Weight: As per Customer Demand


مصارف و کاربردها


نورد سرد


معمولاً جهت تولید ورق و تسمه با پرداخت سطحی و دقت ابعادی به کار برده می شود همچنین جهت افزایش استحکام به ورق از طریق کار مکانیکی از این فرایند شکل دهی استفاده می گردد. ورق هایی که از طریق نورد گرم با حداقل ضخامت تولید می شوند روی آنها پس از اسید شویی، عمل کاهش ضخامت و یا تغییر شکل از طریق فرایند نورد سرد انجام می پذیرد. پس می توان گفت، کاربرد نورد سرد کاهش ضخامت با دقت ابعادی موردنظر ورق های فولادی و نیز حذف نقطه تسلیم می باشد. اما نقطه تسلیم چیست نقطه تسلیم باعث بوجود آمدن شرایط تغییر شکل ناهمگن در فرآیند شکل دادن و به ویژه کشش عمیق می شود که حذف آن از موارد مهمی می باشد و انجام چندین کار مکانیکی توسط نورد که به آن نورد بازپخت می گویند باعث حذف نقطه ی تسلیم می گردد. هدف از نورد سرد کاهش ضخامت ورق تحت فشار بسیار بالا می باشد که معمولاً در دمای اتاق و حداکثر تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد انجام می گردد. از کاربرد دیگر نورد سرد می توان به صاف کردن ورق ها اشاره کرد بدین صورت که از این طریق غلتکی که شامل دو دسته غلتک با قطر کم است انحنا ورق را که در فرایند قبل بوجود آمده را برطرف می نماید و با بیرون آمدن از غلتک صاف می شود.
ویژگی فرایند نور سرد: افزایش سختی ماده مورد نظر، افزایش نابجایی در ساختار کریستالی، افزایش تنش تسلیم.
مزایای نورد سرد: روغن کاری راحت تر انجام می گردد. در غیاب سرما و اکسیداسیون، تلرانس کمتر و پرداخت سطح بهتری حاصل می گردد.
کاربرد محصولات نورد سرد: خودروسازی، تجهیزات خانگی مانند یخچال، اجاق گاز، ماشینهای ظرفشویی و لباسشویی، دستگاههای الکتریکی مخازن، تجهیزات ساختمانی.
انواع نورد:
نورد پیوسته: چنانچه حجم تولید توجیه‌کننده هزینه سرمایه‌گذاری اولیه باشد، محصولات به روش نورد پیوسته تولید می‌شوند. در نورد پیوسته مقدار ماده‌ای که در یک زمان (در یک مقطع زمانی معین) از هر غلتک می‌گذرد یکسان است؛ بنابراین چنانچه سطح مقطع کوچکتر یا بزرگتر شود، سرعت غلتک ها نیز متناسب با آن بیشتر یا کمتر می‌شود تا بدین ترتیب تغییر ضخامتها و طولهای کنترل در مراحل مختلف، قابل بالانس باشد. کاربرد آن: تولید ورق، میلگرد می باشد.
نورد حلقه‌ای: با کاهش ضخامت حلقه، قطر آن افزایش می‌یابد. در فرایند نورد حلقه‌ای، غلتک خارجی نیرو و سرعت را اعمال می‌کند و غلتک درونی به صورت آزاد گردش می‌کند؛ بنابراین ضخامت حلقه به تدریج کاهش و قطر آن افزایش می‌یابد. پس پهنای حلقه، معمولاً موضوع افزایش نیست. کاربرد: موشک، توربین، هواپیما صنایع هوا فضا، لوله کشی و مخازن تحت فشار. این نوع نورد جزء فرایند نورد سرد است و از کاربردهای آن می‌توان به نورد چرخ دنده های مارپیچ اشاره کرد.


This post is also available in: English (English)

ورق خام نورد سرد

ورق های فولادی خام نورد سرد

از جمله فولادهای کم آلیاژ با استحکام بالا میباشـند. خـواص مهمی مثـل شـکل پـذیری خـوب، چقرمگـی مطلوب در دمای محیط، استحکام خستگی بسیار بالا، مقاومت به خمش و قابلیت تورق بالا باعث قرار گرفتن این دسـته از فولادهـا را جزء مواد مهم مهندسی شده است.

خواص مکانیکی این فولادها شدیداً بـه ریزسـاختار رسـوب گـذاری و مشخصه های تبلور مجدد آن ها بستگی دارد. از طـرف دیگـر اعمـال عملیـات ترمومکـانیکی همـواره روش بـسیار مناسبی برای کنترل ریزساختار و بهبود خواص مکانیکی نهایی فولادها تشخیص داده شـده اسـت. در ایـن تحقیـق کارپذیری گرم نوعی فولاد حاوی کرم،سیلیسیم و منگنز بـا اسـتفاده از آزمـایش هـای فـشار در دمـای بـالا مـورد بررسی قرار گرفته است. آزمایشها در محدوده دمایی ۸۵۰ تا ۱۱۵۰ درجه سانتی گـراد انجـام شـد و نتـایج مبـین تأثیر دما و سرعت کرنش بر مشخصه های کار گرم این فولاد در محدوده حرارتی مورد آزمایش میباشد.

فولادهایی که به‌دلیل خاصیت ارتجاعی ناشی از اثر سرد شدن در روغن یا آب و بعد برگشت، برای ساخت هرگونه قطعه فنری مناسب هستند. این خاصیت ارتجاعی ناشی از تغییر شکل‌پذیری الاستیک است که آن را قادر می‌سازد تا حدی مشخص و موردنظر، تحت بار قرار بگیرد بدون اینکه تغییرشکل دائمی بعد از حذف بار در آنها ایجاد شده باشد. اغلب خواص ایجاد شده در فنرها از اضافه کردن عناصر آلیاژی نظیر سیلیکون، منگنز، مولیبدن و وانادیم به مذاب حاوی کربن و عملیات حرارتی یعنی سخت کردن توسط سرد کردن در آب یا روغن و سپس برگشت دادن بلافاصله پس از آن، به‌دست می‌آید.

عوامل مؤثر در انتخاب فولاد فنر


هر فولاد فنری، باید با توجه به شرایط عملکردی و باری که به آن اعمال می‌شود، انتخاب شود.

خواص فولاد فنر

خواص فولاد فنر ممکن است قبل و بعد از تولید، کمی با یکدیگر تفاوت داشته باشند. درعین‌حال، چهار خصوصیت لازم برای ساخت فنر به شرح زیر می باشد:

1 . شکل‌پذیری خوب

2 . عاری بودن از نقایص و عیوب

3 . هزینه پایین

4 . قابلیت دسترسی

اما بعد از ساخت فنر، خواص مورد انتظار عبارتند از:

1 . استحکام مکانیکی بالا بویژه حد الاستیک

2 . مقاومت بالا در مقابل خستگی

3 . مدول الاستیک مناسب

4 . مقاومت بالا در مقابل خوردگی

در ادامه به چند نمونه از فولادهای پر مصرف این گروه از فولادها اشاره میکنیم.

CK67 (1.1231)- CK75 (1.1248)- CK85 (1.1269)- 55CR3 (1.7176)- 50CRV4 (1.8159)- 67SICR7 (1.7103)- 60SICR7 (1.7108)- 55SI7 (1.5026)- 70CR2 (1.2007)

خصوصیت:

استحکام خیلی خوب, سخت پذیری متوسط, خاصیت الاستیسیته خوب, مقاوم در برابر سایش و مقاوم در برابر خوردگی

کاربرد:

تسمه های فولادی نورد سرد برای فنر های با اندازه دقیق و کیفیت سطحی خیلی خوب دمای پیش گرم: ۱۵۰ الی ۲۰۰ درجه سانتیگراد الکترود جوشکاری: E7028- OK38.48 Heat…

۱٫۵۰۲۸ – ۶۵Si7 فولاد فنر – Spring Steel نام های دیگر: SUP6 – ۲۵۰A61 – ۹۲۶۰H F105 – ۵۰۲۸S

خصوصیت:

مقاومت خیلی خوب در برابر سایش, خاصیت الاستیسیته خوب و مقاوم در برابر خوردگی

کاربرد:

مناسب برای ساخت فنر های مارپیچ, تخت و استوانه ای در صنایع خودرو سازی, ساختمان تریلر ها و همچنین فنر های واگن لوکوموتیو دمای پیش گرم: ۱۵۰ الی ۲۰۰ درجه سانتیگراد الکترود جوشکاری:…

۱٫۷۱۰۸ – ۶۰SiCr7 فولاد فنر – Spring Steel نام های دیگر: SUP7 – ۹۲۶۲ – F128 – ۷۱۰۸S

خصوصیت:

تنش پذیری عالی, شکل پذیری خیلی خوب, خاصیت الاستیسیته خوب, مقاوم در برابر خوردگی و مقاوم در برابر سایش

کاربرد:

مناسب برای ساخت فنر های مارپیچ و تخت تحت تنش های بالا در صنایع خودرو سازی و رینگ های فنری و فنر های میله ای تحت پیچش دمای پیش گرم: ۱۵۰ الی ۲۰۰ درجه…

۱٫۷۱۷۶ – ۵۵Cr3 فولاد فنر – Spring Steel نام های دیگر: AISI5155-5160 – SUP9

خصوصیت:

تنش پذیری عالی, شکل پذیری خیلی خوب, خاصیت الاستیسیته خوب, مقاوم در برابر خوردگی و مقاوم در برابر سایش

کاربرد:

مناسب برای ساخت فنر های لایه ای تخت, فنر های پیچشی و فنر های استوانه ای برای صنایع خودرو سازی دمای پیش گرم: ۱۵۰ الی ۲۰۰ درجه سانتیگراد

۱٫۸۱۵۹ – ۵۰CrV4 فولاد فنر – Spring Steel نام های دیگر: ۲۲۳۰ – CV4 – F2K – F550 – ۸۱۵۹S – IASC8159 – SUP10 – ۵۰ChGFA – ۷۳۵A50 – 6150

خصوصیت:

تنش پذیری و شکل پذیری عالی, مقاوم در برابر خوردگی, مقاوم در برابر سایش و خاصیت الاستیسیته خوب

کاربرد:

مناسب برای ساخت فنر های تحت بارگذاری بالا در صنعت خودرو, رینگ های فنری و فنر های میله ای تحت پیچش و همچنین فنر های…

فولاد فنرهای پرکاربرد

یکی از پرکاربردترین فولاد فنرها، فولاد 1.1248 با استاندارد DIN CK75 است.

این فولاد دارای استحکام خیلی خوب، سخت پذیری متوسط، خاصیت الاستیسیته خوب، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر خوردگی می باشد. از این فولاد برای ساخت انواع تسمه های فولادی نورد سرد، و برای فنرهای با اندازه دقیق و کیفیت سطحی خیلی خوب استفاده می شود.

1.7176 با استاندارد DIN 55Cr3: فولاد فنر 1.7176 دارای تنش پذیری عالی, شکل پذیری خیلی خوب, خاصیت الاستیسیته خوب, مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر سایش می باشد. از این فولاد می توان برای ساخت فنر های لایه ای تخت, فنر های پیچشی و فنر های استوانه ای برای صنایع خودرو سازی استفاده نمود.

1.8159 با استاندارد DIN 50CrV4: فولاد فنر 1.8159 دارای تنش پذیری و شکل پذیری عالی, مقاومت در برابر خوردگی, مقاومت در برابر سایش و خاصیت الاستیسیته خوب می باشد که از آن می توان در ساخت فنر های تحت بار گذاری بالا در صنعت خودرو, رینگ های فنری و فنر های میله ای تحت پیچش و همچنین فنر های چند لایه ای تخت, مارپیچ و استوانه ای استفاده نمود.

به سایت bohlerco.com فیدار مهام پیشرو خوش آمدید.

https://bohler-co.com

https://bohlerco.com

×

سلام!

برای چت در واتس اپ بر روی گزینه پشتیبانی کلیک نمایید و یا درصورت تمایل می توانید به آدرس info@Bohlerco.com  ایمیل ارسال نمایید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟