میلگرد سمانته
میلگرد سمانته

میلگرد سمانته

میلگرد سمانته یا سمانتاسیون  به معنی سختکاری سطحی می باشد. این فولاد ترکیب شیمیایی 16 MnCR5 که در دمای 880-980 درجه سانتی گراد کربن دهی می گردد.  که در دمای780-820 سطح آن سخت می شود .و در دمای 150-200 درجه ی سانتی گراد، تمپر می شود. و سطح آن ماکزیمم (البته سایز های ریز) به 47HRC می رسد. این فولاد دارای عناصر آلیاژی کربن، منگنز سیلسیم، گوگرد ، نیکل، مولیبدن، کروم و فسفر در ترکیب شیمیایی خود میباشد. که بیشترین مقدار را منگنز و کمترین را فسفر و کربن شامل میشود.

درصد کربن فولاد سمانته بسیار پایین و حداکثر 0/3 درصد می باشد. فولاد سمانته تحت عملیات حرارتی کربن دهی تولید میشود. از آنجا که درصد کربن بعد از عملیات سختکاری پایین است، این فولاد سختی بالایی ندارد. برای جبران میزان سختی میلگردهای سمانته، سطح آنها را با عملیات کربن دهی، پرکربن می کنند تا سختی سطح افزایش یابد ولی مغز آن همچنان نرم باقی میماند.

ویژگیهای میلگرد سمانته

میلگردهای سمانته دارای سطحی سخت، مغزی نرم و چقرمه و مقاومت به ضربه بالایی و شکل پذیری بالا میباشند. همچنین از دیگر ویژگی های این فولادها میتوان به مقاومت در برابر ساییدگی، خراش، لهیدگی، عوامل جوی وغیره اشاره نمود.

کاربرد میلگرد سمانته

میلگرد سمانته یکی از پرکاربردترین فولادها در صنعت، ساختمان سازی و اتومبیل سازی میباشد. این نوع میلگرد برای ساخت قطعات با سطح مقطع بزرگ تحت بارگذاری بالا مانند محورهای تحت بار زیاد همچون پلوس میل بادامک. چرخ دنده مخروطی و بشقابی و همچنین پین های ثابت و گردان استفاده میشوند.

انواع فولاد سمانته:

فولادهای سمانته در بازار به دو دسته با استانداردهای مختلف تقسیم میشوند:

فولادهای سمانته غیرآلیاژی با مقدار کربن و منگنز 0.2%

فولاد سمانته آلیاژی، آلیاژسازی با منگنز، کرم مولیبدن یا نیکل، که استحکام کششی بالایی دارند.

فولاد 1.7131

نوع اول که به علت داشتن عنصر کروم و نیکل مقاومت بالایی در برابر فشار و اصطکاک دارد. فولاد 16MnCr5 طبق استاندارد 1/7131 DIN آلمان شناخته شده است. این فولاد کم آلیاژ با سختکاری سطحی است که به همین دلیل در قطعات سختکاری سطحی استفاده میشود. مانند ساخت قطعاتی چون چرخ دنده دار کوچک، میل مرغکها، اجزا فرمان، محور پینها و سنبه ها، پیچهای دنده گرد، گژن پیل، چرخ دنده های خودرو و تراکتور، میل بادامک، رینگ و اجزا غلتشی، بلبرینگها و رولبرینگهای مربوط به کارهای معمولی و شفتها.

فولاد 1.7139

تفاوت این فولاد با نوع اول وجود درصدی گوگرد در ترکیبات شیمیای آن میباشد. فولاد 16MnCrS5 طبق استاندارد 1/7139 DIN آلمان شناخته شده است. این فولاد برای تولید چرخ دنده ها، چرخ زنجیر، گژن پیل، میل راهنمای قالب با ابعاد کوچک کاربرد دارد.

https://bohler-ir.com

https://bohlerco.com

×

سلام!

برای چت در واتس اپ بر روی گزینه پشتیبانی کلیک نمایید و یا درصورت تمایل می توانید به آدرس info@Bohlerco.com  ایمیل ارسال نمایید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟