فولاد تندبر
فولاد تندبر

فولاد تندبر یا همان فولاد خشکه هوایی 3207 از دسته فولادهای آلیاژی تندبر(خشکه هوایی) است. که دارای ترکیب شیمیایی %1.3 کربن، %0.45 سیلیسیوم، %0.4 منگنز، %4.5 کروم، %3.9 مولیبدن، %3.5 وانادیوم و %10 تنگستن و 9.5-10.5کبالت می باشد. مشخصات و کاربردهادی فولاد تندبر 3207 تقریبا مشابه سایر فولادهای این دسته می باشد.

فولاد تندبر بخشی ازفولاد ابزار است که حاوی بیشترین عناصرآلیاژی می باشند. این فولادها به دو دسته تقسیم می شوند:

  • فولادهای تندبر حاوی تنگستن
  • فولادهای تندبرحاوی مولیبدن

تفاوت زیاد در ترکیب شیمیایی بین این فولادها، اکثر خواص متالورژیکی این فولادها شبیه بهم می باشند. کاربرد اصلی این فولادها دربراده برداری فلزات بوده، لذا کاربرد اصلی آنها در ساخت ابزار برشی مانند قلم تراشی، تیغه فرز، مته و…می باشد. ویژگی خاص و تفاوت آنها با سایر فولادهای ابزار در حفظ سختی و مقاومت در برابر سایش در دمای کار(حین برش) یعنی حدود 700c می باشد.

خواص فولاد تندبر

کابرد اصلی این فولادها برای مصارف برشی می باشد، قابلیت برش از مهمرین خواص فیزیکی این فولادها می باشد.

  • مقاومت دربرابر نرم شدن یا حفظ سختی در دمای بالا.
  • مقاومت نوک ابزار در مقابل سایش یا مقاومت در برابر سایش.
  • مجموعه ای ازاستحکام و انعطاف پذیری ابزار، یعنی چقرمگی.

جدول های ارائه شده در زیر کاربرد، ترکیب شیمیای، شماره فولاد در استاندارد DIN و شماره فولاد در استاندارد AISI این فولادها را در گروه T و گروه M نمایش می دهند.

عملیات حرارتی خاصی در تولید این نوع فولاد اجرا می شود. به این ترتیب که فولاد را تقریبا تا دمای ذوب آن حرارت می دهند. سپس آن را با قرار دادن در حمام نمک و در معرض هوای خنک به آرامی سرد می کنند. به این ترتیب ساختار مولکولی آلیاژ کاملا حالت مارتنزیتی به خود می گیرد و به این ترتیب سختی آن افزایش می یابد.

ترکیب شیمیایی و کاربرد فولاد تندبر

https://bohlerco.com

https://bohler-co.com

×

سلام!

برای چت در واتس اپ بر روی گزینه پشتیبانی کلیک نمایید و یا درصورت تمایل می توانید به آدرس info@Bohlerco.com  ایمیل ارسال نمایید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟