عملیات بازپخت

This post is also available in: English (English)

ورق فنر آبدار

عملیات بازپخت، گرم کردن آرام تا دمای معین با و یا بدون نگهداری در دمای بازپخت و خنک کردن آرام بعدی آن است. انواع مهم عملیات بازپخت در قالب سازی بازپخت تنش­ زدایی، بازپخت نرم، بازپخت نرمال و بازپخت کریستالیزاسیون مجدد است.
الف) بازپخت تنش زدایی:
هدف
حذف و یا کاهش تنش های پس ماند در مواد که به هنگام خنک شدن غیر یکنواخت در ریخته­ گری، نورد، آهنگری، جوشکاری یا سختکاری به وجود می­ آید.
روش
قطعه کار به آرامی تا دمای 550-650 درجه سانتیگراد گرم شود. بعد از بازپخت چند ساعته در این دما، قطعه کار به آرامی خنک می­ شود.
توضیح
در دماهای بالا تنش تسلیم فولاد کاهش می ­یابد. بدین جهت اتم ها می ­توانند از وضعیت اجباری اعمالی، آزاد و تنش های داخلی خود را کاهش دهند. البته در این حالت هیچ تغییر ساختاری روی نمی­ دهد.
مثال‌های کاربردی
قالب ها قبل از ماشینکاری نهایی، قطعات – آهنگری یا – ریختگی و اجزاء جوشکاری.

ب) بازپخت نرم

هدف
فولاد سخت شده یا کار سختی شده تا حد امکان به وضعیت ساختاری نرم تحول پیدا کند.
روش
فولادهای هیپراوتکتوئیدی تا دمای 680-720 درجه سانتیگراد و فولادهای هیپواوتکتوئیدی تا دمای 730-750 درجه سانتیگراد گرم می­ شود. با توجه به ابعاد قطعه کار تا چندین ساعت در این دما می ماند و سپس به آرامی در کوره خنک می ­شود. اثر نرم شدن را می­ توان با بازپخت نوسانی و خیلی نزدیک به بالا و یا پایین خط – PSK به دست آورد.
توضیح
ورقه­ های بلند سمنتیت به دانه­ های گرد تغییر شکل می­ یابند، بدین وسیله قطعه کار براحتی براده برداری می­ شود.
کاربرد
با بازپخت نرم می­توان فولادهای ابزاری را جهت سختکاری مهیا کرد. اگر قطعات سخت شوند می ­بایست ماشینکاری شود، ابتدا بازپخت نرم می­شود. ساختار مناسب جهت شکل دادن بدون برداری با بازپخت نرم ایجاد می­ گردد.

ج) بازپخت نرمال:

هدف
با بازپخت نرمال ساختار یکنواخت و دانه ریز با دانه­ های گرد ایجاد می­ گردد.
روش
ابتدا قطعه کار به آرامی تا حدود 600 درجه سانتیگراد و سپس با سرعت تا 50 درجه سانتیگراد بالای خط GSK گرم می­ شود. قطعه کار تا مدت زمانی در این دما نگه داشته می­ شود که کل سطح مقطع به این دما برسد (حدود 20 دقیقه برای قطر 50 mm). خنک شدن در هوای ساکن انجام می­ گیرد.
توضیح
با بازپخت نرمال ساختار کاملا دوباره درست می­ شود. ساختار دانه ریز ایجاد می­ شود. دانه ­های درشت نامطلوب است زیرا فولاد را شکننده می­کند.
کاربرد
ساختار غیریکنواخت و دانه درشت قطعات – آهنگری، – جوشکاری، – نورد، – کشش و – ریختگی نرمالیزه می­ شود، یعنی با عملیات بازپخت نرمال ساختار یکنواخت و دانه ریز می­ شود. ساختار دانه درشت در بازپخت طولانی مدت یا بازپخت در دمای بالا به وجود می ­آید. بازپخت نرمال ساختار را دوباره دانه ریز می­ کند.

د) بازپخت کریستالیزاسیون مجدد:

هدف
ساختار تغییر شکل یافته در تغییر شکل سرد باید با بازپخت کریستالیزاسیون مجدد، دوباره به وضعیت اصلی برگردد. قطعه کار تغییر شکل سرد استحکام کششی افزایش یافته و ازدیاد طول نسبی کاهش یافته دارد. بعد از بازپخت دوباره می­ توان تغییر شکل انجام داد.
روش
باتوجه به درجه تغییر شکل، به مدت چندین ساعت در دمای 550-650 درجه سانتیگراد نگه داشته می­ شود. در درجه تغییر شکل بالا دماهای پایین کافی است.
توضیح
دانه های دراز تغییر شکل سرد باعث تنشهای داخلی می­ گردد. در این بازپخت اتمها خود را از وضعیت اجباری آزاد و کریستال های بدون تنش تشکیل می­ دهند.
عیوب بازپخت
بازپخت در دمای پایین به تحول ساختار مورد نظر منجر نمی­ شود.
بازپخت در دمای بالا منجر به درشت شدن دانه ­ها می ­گردد. در دماهای بالا سطح قطعه کار پوسته می ­کند. به علاوه در سطح قطعه کار کربن می­ سوزد که دیگر قابل سختکاری نیست. بازپخت دراز مدت در دمای بالا منجر به کربن سوزی می­ گردد. این فولاد به اصطلاح سوخته خواص مکانیکی پایینی دارد، غیرقابل سختکاری و کاملا بدون استفاده است.

فروشگاه اینترنتی فیدار مهام پیشرو

فیدار مهام پیشرو

ورق فنری بهلر

ورق فنر آبد/

×

سلام!

برای چت در واتس اپ بر روی گزینه پشتیبانی کلیک نمایید و یا درصورت تمایل می توانید به آدرس info@Bohlerco.com  ایمیل ارسال نمایید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟