ورق CK75

این فولاد جزء دسته فولادهای آلیاژی پرکاربرد بوده که در استاندارد DIN آلمان به فولاد ۱۲۴۸ و در صنعت، به فولاد ۱۰۷۸ معروف است.

فولاد ck75 فولادهایی هستند که به دلیل خاصیت ارتجاعی ناشی از اثر سرد کردن در روغن یا آب ، جهت ساخت قطعات فنری مناسب هستند. این فولاد یا Spring Steel از عناصر سلیسیم، منگنز، کروم، وانادیم و مولبیدن تشکیل شده است. از همین رو با توجه به ترکیب شیمیایی و مقدار کربنشان، تنش تسلیم بالایی دارند.

این تنش نشان دهنده مقدار تغییر شکل الاستیک یک ماده می‌باشد.  هر چه این مقدار بیشتر باشد قابلیت ماده برای تغییر شکل الاستیک بیشتر می‌شود. تغییر شکل الاستیک نوعی تغییر شکل است که پس از برداشت بار اعمال شده، ماده به حالت اولیه خود بر می‌گردد. در واقع این ویژگی که قابلیت ارتجاعی نیز گفته می‌شود، این فلزات را مناسب برای ساخت فنرهای مختلف می‌کند. جالب است بدانید این فولادها دارای خاصیت ضدسایشی نیز می‌باشند.

انواع فولاد فنر از لحاظ ترکیب شیمیایی چیست؟

ورق CK75 از انواع فولادهای قابل عملیات حرارتی است که دارای انواع مختلفی می باشند. از جمله‌ی آن ها می‌توان به CK35 ،CK45 ،CK60 ،CK75 ،CK70 اشاره کرد که دارای ویژگی و ساختار متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. این فولادها در صنعت بسیار پرکاربرد و پرمصرف بوده که از لحاظ ترکیب شیمیایی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

پرکربن

کم کربن

کروم-سیلیکون

کروم-وانادیم

زنگ نزن

عملیات حرارتی فولاد CK75

ورق CK75 به دلیل مقادیر بالای کربن، تنش تسلیم و سختی بالایی دارند. به همین علت ماشینکاری آن‌ها دشوار است. خرید و فروش ورق CK75 معمولا در حالت آنیل شده که نرم ترین حالت آن است، انجام می‌شود. آنیل یا نرم سازی این فولاد با حرارت دهی در دمای ۹۲۶ درجه سانتی گراد و خنک سازی در کوره صورت می‌گیرد.

سخت سازی این فولاد به دو روش حرارت دهی و سپس سرد کردن ناگهانی (کوئنچ) و روش کار سرد انجام می‌شود. کار سرد به معنای عملیات تغییر شکل فولاد در دماهای پایین است. برای مثال فرآیند سیم کشی یک فرآیند کار سرد است. کار سرد با تغییر ریزساختار فولاد و ریزدانه شدن آن انجام می‌شود. به این ترتیب استحکام و سختی فولاد افزایش پیدا می‌کند. قابلیت جوش پذیری ورق CK75 تقریبا مطلوب است.

معایب ورق CK75

از معایب این فولاد، قابلیت بسیار پایین جوشکاری به دلیل وجود بالای کربن و خطر ترک خوردگی است. اما در مقابل این فولاد قابلیت سختی پذیری بالایی برخوردار است.

استانداردهای معروف فولادهای فنر

فولادCRV

فولادهای فنر

فولاد1.248

فولاد1.8159

فولادCK67

فولادCK75

فولاد50CrV4

کاربرد فولاد CK75

قطعات مهندسی مکانیک

قطعات موتورها-پیچ‌ها

شفت‌ها

محورها

بازوی اکسل‌ها

قطعات فرمان

قطعات دنده‌ها کردن پین

میل لنگ‌ها اجزای فرران

چرخ دنده‌ها

پیسوله‌ها

رینگ‌ها

متصل‌ها

میل لنگ

مهره‌ها

چرخ‌های محرک

میل محور

https://bohlerco.com

https://bohler-co.com

×

سلام!

برای چت در واتس اپ بر روی گزینه پشتیبانی کلیک نمایید و یا درصورت تمایل می توانید به آدرس info@Bohlerco.com  ایمیل ارسال نمایید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟